הכותב: גינדי TLV

השקעות נדל״ן

זמן קריאה: 6 דקות

24 בינואר 2024

פירוש המילה נדל״ן – מתחילים מהבסיס

ראשי התיבות של נדל״ן הם נכסי דלא ניידי.
כלומר:
מקרקעין שמשמעותו היא נכסים לא ניידים ומשתייך למגזר המסחר והעסקים, כל נכס אשר נמצא על הקרקע באופן קבוע וללא שינוי מיקום.
תחת המונח נדל״ן תמצאו כמובן את המושגים הבסיסיים כגון: דירות, בתים, משרדים, מפעלים, בתי עסק, מגדלים וכו׳.
בנוסף, המונח קרקעות בלבד (שטחים) ללא מבנה כזה או אחר נכנסות גם כן לקטגוריית הנדל״ן.

שוק הנדל״ן בישראל נכון להיום

נדל"ן בישראל הוא תחום ותיק מאוד, למרות שאנחנו נוהגים לחשוב שמדובר על מושג חדש יחסית, המושג כל כך ותיק עד שניתן למצוא לו דוגמאות אף מתקופות היסטוריות רחוקות, כשהאדם עוד היה גר במערות. עם זאת, כאשר האדם התחיל לביית חיות ולהחזיק ולתפעל חוות לצורך מחייה, המנהג הזה של תפיסת בעלות על קרקע עלה שלב ואז גם החל לצמוח המאבק על הקרקעות השונות ומכאן התפתח המסחר בהקשר זה ונולד המושג הזה של השקעות נדל"ן.

סוגי נדל״ן

קרדיט: FREEPIK

4 סוגי נדל״ן שכל משקיע צריך להכיר

כולנו שומעים את המילה נדל"ן כל הזמן, אנחנו משתמשים בה בשיחות ושומעים עליה בחדשות, אך האם אנחנו יודעים מה בדיוק עומד מאחורי המילה הזו? המילה העוצמתית הזו כוללת בתוכה נספחים רבים, ובמדינה בה יש צורך מתמיד בדיור כל אחד ואחד מהם הוא עולם ומלואו.

אז ישנם סוגים שונים של נכסי נדל"ן, עכשיו נפרט מהו כל סוג נכס ומהי הגדרתו:

נדל״ן מגורים

נכסי נדל"ן אלה מוגדרים כך כאשר אנשים רוכבים אותם במטרה לגור בהם או להשכיר אותם. אלה יכולות להיות דירות למגורים בתוך בנייני דירות, בתי קרקע פרטיים ודו משפחתיים.


נדל״ן מסחרי

נכסים אלה הם חנויות, הן במתחמי קניות וקניונים והן ברחוב.


נדל״ן תעשייתי

כאן מדובר בכל נכסי הנדל"ן המשמשים לתעשייה – מוסכים, מכרות, סדנאות ומפעלים.


נדל״ן משרדי

זהו סוג נכסים שאנחנו יכולים לראות בעיקר במרכז הארץ – בנייני משרדים המשמשים לפעילות עסקית של כל מיני חברות במשק בין אם ברכישה של שטחי משרדים ובין אם בשכירות של השקעות נדל"ן.


מהן היתרונות בהשקעות נדל"ן לטווח ארוך?

נתחיל ונאמר שכשאנחנו מדברים על השקעות נדל"ן אנחנו מדברים על אחד מהתחומים היציבים במשק. נדל"ן כמעט אף פעם לא מאבד מהערך שלו, זו הסיבה העיקרית ליציבות שלו ומסיבה זו נדל"ן בישראל כמעט תמיד נחשב לאפיק השקעה בטוח לעתיד. יתרון נוסף של נכסי הנדל"ן הוא העובדה שלרוב ניתן לצפות את עליית הערך שלו, גם מי שלא ממש מבין בהשקעות יכול לבצע השקעות נדל"ן חכמות וליהנות מתשואה בעתיד.

יש לעשות הפרדה בין דירות בהן אתם מתכוונים לגור ובין דירות להשקעה כיוון שדירות להשקעה יכולות להניב לכם תשואה גבוהה אף מסכום המשכנתא המשולמת על הדירה, כך שאתם מרוויחים כסף נוסף אותו אתם יכולים להשקיע בעוד אפיקים. כשמדובר בדירות בהן אתם מתכוונים לגור, אין רלוונטיות לתשואה.

השקעות נדל״ן גרף

קרדיט: FREEPIK

התפתחות שוק הנדל"ן בישראל

מחירי הדיור בישראל נמצאים בעלייה מתמדת, בטח ובטח בעשור האחרון, אז מי זוכר בכלל מה היה כאן לפני כן? ההורים שלנו כמובן אבל בואו נזכיר לכם איך הכול התחיל. מכירים את זה שההורים מספרים לנו איך חסכו משכורת למשכורת ורכשו את הדירה הראשונה שלכם מכיסם? אז נכון שפעם היה יותר קשה לחיות, אך היום בהחלט הרבה יותר קשה לרכוש נדל"ן בישראל. דוגמה אחת קטנה שממחישה את הדברים במספרים: בעשרים השנים האחרונות מספר המשכורות הדרוש לשם רכישת דירה עלה ב-89%, כאשר המשכורות עצמן עלו מאז רק ב-49%. מה זה אומר? שאנחנו צריכים לחסוך הרבה יותר משכורות ולאורך זמן כדי להצליח לרכוש דירה שגם המחיר שלה עלה ובמקביל יוקר המחייה עלה.

ובראייה ממוקדת יותר על נדל"ן בישראל בעשור האחרון – ניתן לראות שהמחיר לדירה עלה ב-55% ועל פי כל התחזיות המחירים ימשיכו לעלות. האם זה טוב או רע? תלוי איך מסתכלים על זה – אם אתם רוכשים היום דירה במחיר גבוה, אתם יודעים שכמעט במאה אחוזים הדירה שלכם תהיה שווה יותר בעוד עשור, כך שלמעשה אתם נהנים מתשואת נדל"ן שהיא כמעט בטוחה.

קראו מאמר נוסף בנושא השקעות נדל״ן בישראל

השקעות נדל"ן בתל אביב

אנחנו חיים בעידן בו הכול יכול להשתנות כל הזמן – חסכונות בבנק לא תמיד מניבים לנו תשואות, הריבית משתנה, שערי מטבע החוץ גם כן אינם יציבים ולמעשה השקעות נדל"ן הן הדבר היציב ביותר במשק. נכסים אלה תמיד יהיו בעלי ערך ואנחנו רוצים לדבר אתכם על העיר בה ערך נדל"ן הוא ממש כמו מטיל זהב. כשאנחנו מדברים על נדל"ן בישראל – העיר תל אביב היא האזור הכי חם שיש, לא מדובר על משהו טרנדי של שנה או שנתיים אלא על מגמה צומחת של כמה וכמה עשורים והיא לא הולכת להיפסק.

כאשר רוכשים דירה להשקעה בעיר תל אביב יש לעשות זאת בחוכמה, לאחר שמבצעים סקר שוק מעמיק ומקיף, כי אמנם מדובר בתל אביב אבל כשאתם משקיעים את מיטב כספכם, עליכם לעשות זאת באופן שיניב לכם את התשואה הגבוהה ביותר. תל אביב היא עיר גדולה במיוחד והנכסים בה שונים מאוד ממקום למקום ומשכונה לשכונה. ישנם אזורים מאוד יוקרתיים, במיוחד במרכז תל אביב ובצפון, יש גם פרויקטים באזורים פופולאריים במיוחד שהופכים לפניני נדל"ן של ממש במונחים של היום. ישנם אזורים בהם יש בניה ישנה אך הם מבוקשים, למשל בצפון הישן של תל אביב, וישנם פרויקטים חדשים לגמרי שמציעים מגורי יוקרה אך הם נמצאים באזורים פחות מבוקשים, למשל בגבול האזור הדרומי של העיר.

לא כל אחד יכול להרשות לעצמו לבצע השקעות נדל"ן בתל אביב, למעשה, מעטים הם האנשים שיכולים לעשות זאת, לכן עולה השאלה האם כדאי להשקיע דווקא בתל אביב שם התשואה הגבוהה מובטחת, או שיהיה זה משתלם יותר לרכוש דירה כזו דווקא בפריפריה?

התשובה לכך מורכבת – קודם כל הדבר תלוי בהון העצמי שלכם – אם אתם יכולים להרשות לעצמכם לרכוש דירת חדר בדרום תל אביב או מאידך דירת שלושה חדרים ביבנה, ככל הנראה שדירת שלושה חדרים ביבנה תניב לכם יותר תשואה. שנית, אם אתם שוקלים את הפריפריה, בחרו מקומות אסטרטגיים, למשל, באזורים קרובים לאוניברסיטאות, מכללות, מרכזי קניות ובכלל מרכזי ערים ואזורי בילוי – אלה כמעט תמיד ימשכו קהל שיהיה מוכן לשלם את הסכום כדי לגור באזור זה.

החלטתם לרכוש נדל"ן בעיר תל אביב? תגדירו תקציב מראש ובדקו דירות רבות, השוו אותם לאחרות וחשבו כיצד אתם יכולים לשפר את הדירה כדי להפוך אותה לאטרקטיבית במיוחד עבור שוכרים. חשבו על הכול – נדל"ן בישראל הוא לא רק נדל"ן, הוא גם האזור בו הדירה ממוקמת, האם יש לה חניה, האם יש שקט או רעש או קרבה לים – הביטו על כל הפרמטרים האלה כדי להבטיח רכישה נבונה.

הגדירו מראש את התקציב שלכם, כך שלא תצטרכו למצוא את עצמכם במצב שתחרגו ממנו. עליכם להיות מוכנים לכך שלא מדובר על הליך פשוט, יש להשקיע לא מעט זמן בחיפוש אחר נדל"ן בישראל שיהיה מדויק לצרכים שלכם, עליכם גם לחשוב על השקעות נדל"ן במובנים פשוטים יותר, למשל – בטיפול השוטף בדירה, בדיירים, בטיפול בתקלות שונות ועוד.

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות תוכן ומידע בסיסי בלבד, המידע באתר לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטית או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי משרדנו. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים בכל שלב ו/או בעת פעולה כלשהי להתייעץ עם עו"ד בכל נושא כזה או אחר. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

תוכן עניינים

1. פירוש המילה נדל״ן – מתחילים מהבסיס
2. שוק הנדל״ן בישראל נכון להיום
3. 4 סוגי נדל״ן שכל משקיע צריך להכיר
3.1. נדל״ן מגורים
3.2. נדל״ן מסחרי
3.3. נדל״ן תעשייתי
3.4. נדל״ן משרדי
4. מהן היתרונות בהשקעות נדל"ן לטווח ארוך?
5. התפתחות שוק הנדל"ן בישראל
5.5. השקעות נדל"ן בתל אביב