הכותב: גינדי TLV

השקעות נדל״ן

זמן קריאה: 15 דקות

10 בינואר 2024

עבור רכישת דירה נצטרך לעבור לא מעט, רובנו נצטרך משכנתא והליכים שונים, אך הדרך שווה את התמורה. הכנו לכם מדריך מפורט ושלם עם כל הפעולות הנדרשות עבור רכישת דירה בישראל בימינו.

השלב הראשון ברכישת דירה – איפה אתם רוצים לגור?

יש אנשים שזה ברור להם לגמרי, יש להם חלום של שנים רבות לגבי מקום מגורים או שהם רוצים לחיות לצד המשפחה וההורים והם יודעים כבר מזמן בדיוק היכן יבצעו רכישת דירה, עוד הרבה לפני שיקבלו אישור למשכנתא. אך יש אנשים שכלל לא יודעים היכן אם הם רוצים לגור, הם לא מעוניינים להישאר במקום המגורים הנוכחי שלהם, אולי הם לא אוהבים את העיר בה הם גרים או שהם מחפשים אחר שינוי לטובה, אז כיצד מבצעים את ההחלטה?

לפני רכישת דירה בישראל יש להסתכל על כל הפרמטרים של הדירה – המיקום שלה, הקרבה שלה למוסדות חינוך, דרכי הגישה אליה, מצב התשתיות, דרכי הגישה לעבודה, מוסדות תרבות ופנאי, מרכזי קניות וקניונים וכדומה.

השלב השני – קביעת תקציב

אז החלטתם איפה אתם רוצים לרכוש דירה, עכשיו עליכם לקבוע את התקציב והוא יורכב מההון העצמי שלכם שיגיע מעזרה מההורים, ממכירת דירה קיימת או מחסכונות, עליכם לחשב את גובה המשכנתא ואת יכולת ההחזר שלכם גם כן. בתוך מסגרת תקציב עבור רכישת דירה אתם צריכים גם לחשב עלויות נוספות שמהוות חלק בלתי נפרד מהרכישה – עורך דין, שמאי, מתווך דירות, עלויות של מעבר הדירה, מס רכישה ועוד.

בואו נתעכב רגע על סעיף שכירת שירותי עורך דין – אין להמעיט בו כי שכירתו בשלב מוקדם תסייע בקבלת החלטות שונות ומהותיות בכל הקשור לתכנון המס, המשא ומתן למול הבנקים בכל מה שקשור למשכנתא וגם ייעוץ ובדיקות ראשוניות אותן יש לבצע לנכס הנבחר. לא הייתם רוצים לגלות בשלב מתקדם שהנכס על הנייר לא תואם את מה שנאמר לכם בפועל, לכן הקפידו להיות מלווים ובצעו את כל הבדיקות הנדרשות בשלבים מוקדמים.

אישור עקרוני למשכנתא – מדוע הוא חשוב?

אם חלק מרכזי ממהלך רכישת דירה כולל לקיחת משכנתא, השלב הראשון שעליכם לעבור הוא קבלת אישור עקרוני למשכנתא. אישור זה מהווה את האינדיקטור העיקרי שלכם לתקציב הכולל שעומד לרשותכם והוא משמעותי בבחירת הדירה המתאימה. באמצעות קבלת האישור העקרוני תוכלו לדעת מהו אחוז המימון משווי הדירה שתקבלו, מהו ההחזר שאתם צפויים לו בכל חודש והכי חשוב – מהו התקציב הכולל העומד לרשותכם.

כאשר אתם פונים לבנקים שונים כדי לבחון תנאי משכנתא, תעברו אצלם הליך שכולל בדיקה מעמיקה של יכולותיכם הכלכליות. הבנקים יבקשו לבחון לעומק את ההתנהלות הכלכלית שלכם, הם יבחנו את מוסר התשלומים שלכם בעבר, את ההתנהלות הכלכלית שלהם ואת ההכנסה הפנויה שלכם, כמו גם את ההון העצמי העומד לרשותכם. לא מדובר על אישור לדירה מסוימת, אלא אישור עקרוני שהבנק מוכן לתת לכם משכנתא בתנאים מסוימים ובהתבסס על הנתונים שאתם מציגים להם על מצבכם הכלכלי הנוכחי. כדאי גם לדעת שאותו אישור עקרוני מוגבל בזמן והאישור הסופי ניתן לאחר בחינת שמאי הבנק את הדירה, לאחר שמצאתם כזו. תפקידו של השמאי הוא להעריך את הנכס ולקבוע את שוויו לצורך המשכנתא.

כדאי לדעת – כמה בנקים יכולים לתת לכם אישור עקרוני ואתם לא חייבים ללכת עם הבנק הראשון שמציע לכם אישור עקרוני. עליכם לחתור למציאת המשכנתא שתהיה הכי טובה לכם, ישנם פערים בין הבנקים ובין התנאים מבחינת שיעורי הריבית, אותה בחירה מדויקת יכולה להיות ההבדל בין שיעורי הריבית ובסופו של דבר הם יתורגמו לחיסכון של אלפי שקלים ואפילו יותר בתקופת המשכנתא הארוכה של 25 עד שלושים שנה.

רכישת דירה בישראל , גינדי TLV

רכישת דירה בישראל , גינדי TLV

שלב חיפוש הדירה

ישנן דרכים שונות לבצע רכישת דירה בישראל – ניתן לחפש דירה באופן עצמאי על ידי בחינת מודעות בשכונה מסוימת, על ידי חיפוש באתרי אינטרנט שונים העוסקים בתחום ולפעמים אנשים מוצאים דירות למכירה גם בפייסבוק. אתם יכולים גם להתקשר עם מתווכים שונים ובכל מקרה ההמלצה לפני רכישת דירה היא לבחון היטב את השכונה או העיר שבחרתם, לבדוק לעומק כמה וכמה הצעות ולראות מהו טווח המחירים המוצע באזור בו אתם מבקשים לרכוש את הדירה.

מה עוד כדאי לעשות לפני רכישת דירה בישראל בימנו? אתם לא יכולים לדעת באמת איך השכונה מתנהלת מבלי לבקר בה מספר פעמים קודם, לכן מומלץ להגיע, לדבר עם שכנים ואנשים שחיים בשכונה, לשמוע מהם על בעיות שונות, לדבר עם אנשים שגרים בבניין בו אתם מעוניינים לרכוש ולבחון בעיות שונות או מאידך לשמוע ביקורות טובות, רצוי לבקר בתוך הבניין ולבחון את החצר, את החניה, את המחסנים וכמובן את הלובי ואת חדר המדרגות. תזכרו – הדירה היא לא רק ארבע הקירות, היא גם השכנים והסביבה, הרעש שבוקע מדירות אחרות, ההתנהלות בבניין והתשתיות סביבו – כולם יחד וכל אחד לחוד יכולים להשפיע על חייכם בעתיד.

ואם יש לכם דירה שאתם רוצים למכור לצורך הרכישה החדשה?

עוד לפני רכישת דירה לעיתים קרובות יש צורך במכירת הדירה הקיימת, זאת כדי לקבל את ההון הדרוש לשם הרכישה החדשה. רצוי כבר בשלב מוקדם להעלות את הדירה למכירה ולבחון כמה היא שווה, כמה אנשים מתעניינים בה ומהו המחיר שתוכלו לקבל עליה. העמדת הדירה בשלב מוקדם למכירה תסייע לזרז את התהליכים השונים, שכן תוכלו כבר בשלב מוקדם להתחיל את התהליך הכספי שיסייע לכם בהמשך להתקדם.

מצאתם דירה שעונה על כל הפרמטרים שלכם?

אם חיפשתם לבצע רכישת דירה בישראל ומצאתם בדיוק את שחפצה נפשכם, הגיע הזמן לבצע בדיקה מעמיקה לנכס. עורך הדין שלכם יוכל לבצע לדירה את כל הבדיקות הנדרשות בשלב זה – הוא יוכל לבדוק את מצבה המשפטי ואת הרישום שלה בטאבו, לאחר בדיקות אלה תוכלו לבחון נושאים נוספים, למשל האם יש כרגע שוכרים לדירה, כמה הם משלמים ומהם התנאים שלהם ומתי הם מתוכננים לעזוב, מה יהיה מועד המסירה לדירה, האם יישאר בה ריהוט מסוים, האם יהיו בו שינויים שונים, מה יהיה המחיר שלה ומהם תנאי התשלום.

שלבי רכישת דירה בישראל אלה חשובים במיוחד כדי להבטיח שהדירה מתאימה באופן מדויק לכם ולא להיפך, גם אם הדירה מאוד מבוקשת, לא מומלץ לחתום על זיכרון דברים שעלול להוביל לתסבוכות משפטיות בשלב מאוחר יותר. אם בשלב מוקדם כל שהוא אתם מזהים איזה שהוא סימן לליקוי בניה, רצוי להזמין מראש חוות דעת הנדסית כדי לאשר או להפריך את הליקוי וזאת כדי שתוכלו להמשיך הלאה בעסקה כשהראש שלכם שקט.

שלב החתימה על הסכם רכישת דירה

ראיתם את הדירה, בחנתם את הסביבה היטב, אהבתם את החצר ואת השכנים ואת כל השירותים העירוניים סביב – עכשיו הגיע הרגע לחתום על הסכם למול המוכרים. במידה ולא התגלו בעיות משפטיות שונות ואין ליקויים בדירה, כדאי לחתור ולחתום על הסכם, לפני שהעסקה כולה תתמסמס. כדאי לדעת שעורכי דין המתמחים בתחום יוכלו לסייע לקדם את ההליכים על הצד הטוב ביותר, כאשר האינטרסים שלכם נמצאים על השולחן כל העת. הם יודעים כיצד להתגבר על המכשולים השונים שקיימים בהליכי רכישת דירה וידעו כיצד לנהל משא ומתן מיטיב לשני הצדדים ולטובת חתימה על הסכם בו שני הצדדים מרוצים.

רגע החתימה על ההסכם הוא רגע קריטי – אתם מסכמים עם הצד השני על מועד בו אתם נפגשים עם עורכי הדין של שני הצדדים. באותו מעמד אתם תבצעו את החתימה על המסמכים השונים הכוללים ייפויי כוח בלתי חוזרים, שטרי מכר, בקשה לרישום מקרקעין ורישומים של הדירה. בעת רכישת דירה תצטרכו לחתום גם על הצהרה למס שבח ולספק צ'ק בנקאי לפקודת המוכרים או עורך דינם שיוחזקו בנאמנות אצל עורך הדין שלהם עד לרישום הערת האזהרה. כל אותם מסמכים עליהם דיברנו בפרק זה מוחזקים אצל עורך הדין של המוכרים עד שיועברו כל הכספים.

השלב הבא – רישום האזהרה, דיווח לרשויות המס ותשלום מס רכישה

השלב הבא של רכישת דירה בישראל הוא רישום הערת האזהרה, דיברנו על כך בקצרה בפרק הקודם אך עכשיו נסביר לעומק במה מדובר. אחרי שאתם חותמים על הסכם מכר, עורך הדין שלכם צריך לרשום הערת אזהרה בלשכת רישום המקרקעין במהירות, מדוע? כי כל מטרתה של אותה אזהרה היא להגן עליכם כקונים ורגע לפני שעורך הדין שלכם מבצע את אותו רישום הוא צריך לבחון שלא נעשה שום שינוי מאז שבחן את הנכס בשלבים המוקדמים ועד שבשלה החתימה על הסכם המכר. כדאי לדעת – אם לא בודקים נושא זה לעומק בשלב רכישת דירה מתקדם זה, לא תהיה לכם הגנה מפני שעבודים ועיקולים שהוטלו קודם לכן.

בתוך כ-30 יום ממועד רכישת דירה בישראל עורכי הדין צריכים לדווח על החתימה על ההסכם לרשויות המס. בנוסף, שני הצדדים יכולים לדווח יחד או בנפרד כאשר אתם כרוכשים צריכים להגיש גם הצהרה על הרכישה ולבצע תחשיב מס רכישה על פי שומה עצמית.

עורכי הדין שלכם יבצעו לכם תחשיב בהתאם לאותה שומה עצמית שביצעתם וכך יתבצע חיוב מס הרכישה בשלב ההתחלתי. כדאי לדעת כי התשלום עצמו אינו מהווה אישור להעברת הדירה בלשכת רישום המקרקעין ויש לחכות גם לאישור השומה העצמית אצל רשויות המס. עוד כדאי לדעת כי במקרים מסוימים התחשיב מדויק ונשלח אישור מס רכישה והוא גם מהווה את האישור לרישום בפנקסי המקרקעין ובמקרים אחרים יכול להישלח שובר תשלום מתוקן ורק לאחר התשלום המלא שובר זה יהווה את אותו אישור לרישום.

כיצד התהליך מתבצע למול הבנק?

חתמתם על הסכם מכר של רכישת דירה ואתם רוצים להתקדם? מעולה, כדאי שתעשו זאת כמה שיותר מהר. כבר יש לכם הסכם עקרוני למשכנתא וכבר בחרתם את הבנק ממנו אתם רוצים לקבל את המשכנתא, מצאתם דירה וחתמתם על הסכם מכר ועכשיו זהו הרגע לחזור אל הבנק ולהתחיל לקדם את ההליך. זכרו שאתם חתומים על הסכם בו ישנם מועדים ברורים לתשלומים וכל עיכוב יכול להוביל להפרת חוזה – לכן הזדרזו.

עליכם להביא לבנק את הסכם המכר עליו חתמתם ועליו חתמו המוכרים ועליכם להוסיף עוד לא מעט מסמכים המאשרים את העסקה. שמאי של הבנק יבחן את הנכס, יבקר בו פיזית ויבדוק את מצבו המשפטי – ממש כמו שאתם עשיתם עם עורך הדין שלכם. במידה והוא ימצא שהכול כשורה, הוא ינפיק חוות דעת שמאית לבנק ובשלב זה אתם גם צריכים לחשוב על ביטוח.

כל הליך רכישת דירה בישראל עם משכנתא מחייב ביטוח משכנתא שכולל שני ביטוחים נפרדים – ביטוח חיים וביטוח מבנה. לאחר השלב הזה תידרשו לחתום על כל המסמכים של ההלוואה ולאחר מכן יונפקו לכם המסמכים איתם תוכלו לגשת ולבצע את רישום הערת האזהרה, המוכר גם צריך לחתום על מסמכים אלה ולאשר כי קיבל את התשלומים על פי החוזה שנכרת בין הצדדים (בדרך כלל בשלב זה מדובר על קבלת התשלום של ההון העצמי) ולאחר מכן מבצעים את הערת האזהרה לטובת הבנק.

לאחר שלב זה הבנק ינפיק לכם כתב התחייבות שמכוחו אותה הערת אזהרה רשומה לטובת הבנק למשכנתאות. בכל הליך רכישת דירה בישראל, אותה הערת אזהרה נועדה כדי להבטיח את זכויות הבנק לאותה תקופת ביניים של העברת הדירה ומסירת התשלומים. נהוג כי המסמכים מועברים מעורך הדין של הקונה לעורך הדין של המוכר, הוא מחתים את המוכרים והמסמכים חוזרים לעורך הדין של הקונה כדי לבצע את אותה הערת אזהרה. כדאי לדעת שבשלב זה יכולים להיות עיכובים שונים, לעיתים יהיה זה אחד מעורכי הדין שיבקש פתאום לבצע שינוי שלא היה מוסכם על הצדדים, יכול להתגלות פרט שלא היה ידוע קודם לכן וברוב המקרים מדובר על שינוי קל בהסכם של הבנק שלבקשת עורך הדין של המוכר יש לערוך בו שינוי. אחרי שנרשמת הערת האזהרה בפועל לטובת הבנק, ואחרי שמתקבלים נסח הטאבו וכתבי ההתחייבות המקוריים בין הצדדים, הבנק מנפיק את המחאה לפקודת המוכר או מבצע העברה בנקאית עבור מועד התשלום האחרון.

כיצד קובעים את אופי התשלומים?

בואו נצא מנקודת הנחה טבעית שבכל עסקה של רכישת דירה המוכר יבקש שהכסף יועבר אליו כמה שיותר מהר והקונה יעדיף שאותו כסף יועבר כמה שיותר מאוחר. אין נוסחה אחת אחידה שקובעת כיצד יש לבצע את התשלומים אך ישנו מה שמקובל ונסביר לכם מיד כיצד זה עובד.

ראשית יש לומר – כל התשלומים נתונים למשא ומתן, אך אתם בתור רוכשי דירה צריכים להבין שאופי התשלום הוא אינדיקטור גדול מאוד להסכמת הצדדים ולביצוע העסקה כולה. עבור רכישת דירה בישראל נהוג לחלק את התשלומים על פי תקופת מסירת החזקה על הדירה. בגדול, ככל שאותה תקופה תהיה קצרה יותר, כך מספר התשלומים יהיה קטן יותר וגם להיפך – ככל שהתקופה תהיה ארוכה יותר, כך מספר התשלומים יהיה גדול יותר. בכל מקרה, הסכום הוא אותו סכום, אך ההבדל הוא בצורת התשלומים.

אם אין נסיבות מיוחדות המחייבות התנהלות אחרת, מקובל שהתשלום הראשון יהיה במועד החתימה (אותו הון עצמי עליו דיברנו קודם), התשלום השני יהיה באמצע, דהיינו בין השלב הראשון ובין מועד מסירת הדירה, והתשלום האחרון יהיה במועד המסירה. כל הנושא הזה נתון למשא ומתן שכן יכולות להיות נסיבות מיוחדות שמשנות את אותם צרכים. עוד כדאי לדעת שאותו תשלום אחרון מתבצע כנגד מסירת מסמכים המשמשים לצורך העברת הבעלות בלשכת רישום המקרקעין. ישנם מקרים בהם עוד לא התקבלו על כל אישורי המיסים ואז חלק מהתמורה בהתאם להסכם מועבר לנאמנות, מדובר על חשבון בנק אותו פותח עורך הדין של המוכר ובו יופקדו הכספים והם ישוחררו למוכר לאחר המצאת האישורים השונים. עוד כדאי לדעת שבמקרים בהם התשלום האחרון מבוצע על ידי הבנק (המשכנתא), הבנק מעביר את התשלום האחרון למוכרים.

מסירת החזקה בדירה

זהו, הגעתם לשלב האחרון של רכישת דירה בישראל – שלב מסירת החזקה בדירה. עליכם לקבוע עם המוכרים את המועד מראש וכמובן שהוא צריך להיות חלק בלתי נפרד מאותו חוזה מכר עליו חתמתם עם הצד השני. זכרו – מועד החזקה לא צריך להשתנות במקרים בהם לא התקבלו כל האישורים, כי דיברנו בפרק הקודם על כך שניתן לפתור בעיה זו עם אותו חשבון נאמנות.

במועד המסירה, הצדדים נפגשים לצורך עריכת פרוטוקול מסירה. במעמד זה הצדדים מבצעים יחד קריאת מוני חשמל ומים ומבוצעת העברה של חשבונות אלה על שמכם. המוכרים יתנו לכם את מפתחות הדירה ותיבת הדואר, את מפתחות או קוד דלת הכניסה לבניין ומפתחות המחסן.

רגע, ואם הדירה מושכרת?

ישנם מקרים בהם דירה נמכרת לאנשים כשהיא מושכרת ויש חוזה שממשיך עם הדיירים לאחר הרכישה. יש שירצו לסיים לאחר מכן את חוזה השכירות ולעבור לדירה ויש שירצו שימשיכו להשכיר אותה, כל אחד על פי בחירתו. במקרה כזה אין צורך לבצע העברה פיזית של הדירה, שכן יש בה דיירים שגרים בה ולהם יש את כל המפתחות לצורך כך. במקרה כזה המוכר יעביר לכם את השיקים והערבויות ובמידה ומדובר על שיקים למוטב בלבד – הוא יבצע מול הדיירים את ההעברה לשמכם.

שלב אחרון ברכישת דירה – רישום הדירה בטאבו

השלב האחרון של רכישת דירה הוא רישומה בטאבו. מי שמבצע את הרישום הוא עורך הדין שלכם כרוכשים, עליו לעשות זאת לאחר מסירת הדירה לחזקתכם ותוך המצאת כל המסמכים הדרושים לשם הרישום. זוכרים שדיברנו על מצב בו במועד המסירה עדיין אין את אישורי המיסים? במקרה שהאישורים עוד לא התקבלו, לא תוכלו לבצע את הרישום בטאבו אלא לחכות עד למועד שהם יתקבלו. כדאי לדעת שאת אישור העירייה ניתן לקבל בדרך כלל בתוך שבוע עד שבועיים ואת אישור מס השבח ניתן לקבל בתוך תקופה של חודש עוד חודשיים. עוד מסקנה מתבקשת נוכח העיכובים הללו היא שככל שמועד המסירה יהיה רחוק יותר ממועד החתימה על ההסכם, כך גובר הסיכוי לרשום את הדירה בטאבו בסמוך למועד מסירת החזקה.

במקרים בהם רכישת דירה נעשית באמצעות משכנתא, יש צורך לרשום את הזכויות על שמכם יחד עם הרישום של המשכנתא על הדירה. כדי לעשות זאת עליכם לפנות לבנק למשכנתאות ולהזמין ממנו שטרי משכנתא עליהם תחתמו מול עורך דינכם. מיד עם רישום הזכויות בלשכת רישום המקרקעין עליכם להמציא לבנק את שטרי המשכנתא החתומים והמאושרים.

רכישת דירה | גינדי TLV

גינדי TLV

הגיע הזמן לעבור דירה!

אין ספק שרכישת דירה היא הליך מסובך, כלכלית ורגשית הוא יכול לסחוף כל אחד ואחת למערבולת שנמשכת תקופה לא קצרה. עברתם דרך משמעותית, מצאתם את הדירה המושלמת והנה הגיע הרגע שהיא פנויה ומחכה רק לכם שתיכנסו אליה ותתחילו לחיות בה.

אילו שלבים יכולים להקל על המעבר שלכם?

ניקיון לפני המעבר

לפני שיתחולל הבלגן של יום המעבר, השקיעו בניקיון יסודי של הדירה, בכל זאת גרו בה אנשים אחרים תקופה ארוכה ואתם רוצים להיכנס אליה כשהיא מחוטאת לחלוטין. שכירת חברת ניקיון מקצועית מבטיחה שכל פינה ופינה תהיה ללא רבב. למנקים מקצועיים יש את המומחיות והציוד להתמודד עם משימות ניקוי עמוק, כגון ניקוי שטיחים, שטיפת חלונות וחיטוי משטחים., קבלו המלצות ובחרו בחברה שמבצעת עבודות אלה ויש לה את כוח האדם ואת המכשור המתאים לכך.


ריהוט החלל החדש

ההתרגשות מהמעבר למקום חדש מגיעה לרוב עם הרצון לתת לו טאץ' אישי. כדי להימנע מהחלטות של הרגע האחרון, תכננו את רכישות הרהיטים שלכם זמן רב מראש. שקלו את הפריסה והמידות של הדירה החדשה שלכם, וודאו שכל פריט משלים את החלל וקחו את הרכישות במסגרת התקציב הכולל כדי לא להיקלע להוצאות לא מתוכננות. צרו תוכנית כדי לדמיין את סידור הרהיטים בכל חדר, הדבר לא רק מייעל את תהליך המעבר אלא גם עוזר לכם לקבל החלטות מושכלות לגבי מה לשמור, למכור או לתרום.


סיוע בעיצוב פנים

עבור מי שמחפשים מראה מלוטש באמת לחלל החדש שלהם, שכירת מעצב פנים יכולה להיות החלטה מצוינת. מעצבי פנים יכולים לספק ייעוץ לגבי ערכות צבעים, בחירת רהיטים ואסתטיקה כללית, תוך התאמת העיצוב להעדפות ולסגנון החיים האישי שלכם. הם יודעים היכן להכניס את זריקת הצבע שעושה את כל ההבדל וכיצד להכניס את אותו פריט שהופך את החלל למיוחד, גדול, מואר או פשוט מאוד נוח. מעצבי הפנים יכולים להפוך כל חלל לפרקטי, בין אם הוא גדול במיוחד או קטן, בין אם אתם מגיעים עם ריהוט משלכם או לא.


שיפוצים ושינויים: עשו זאת לפני יום המעבר

אם יש לכם תוכניות לשיפוצים או שינויים בדירה החדשה שלכם, כדאי לטפל בנושא לפני המעבר. זהו הזמן המתאים לצבוע קירות, להחליף ריצוף או לבצע התאמות מבניות כלשהן ללא הטרחה של ניווט סביב רהיטים וקופסאות ארוזות או אפילו הצורך לעזוב את הדירה לאחר המעבר. טיפול בנושא השיפוצים לפני המעבר מבטיח דף נקי בבית החדש, ומאפשר לכם להתמקם ללא הפרעות או לחץ הקשור לכך. כמו כן, אתם יכולים לבצע התאמות מדויקות יותר כאשר אתם עורכים שיפוצים בשלב מוקדם, למשל של שבירת קיר, בניית פרגולה במרפסת, יצירת נישות גבס כריהוט משלים ועוד.


תכנון קפדני של יום הובלה: חופש מהעבודה, אנשי מקצוע ואריזה

הצלחת יום המעבר תלויה בתכנון קפדני. קחו כמה ימי חופש מהעבודה כדי להתמקד לחלוטין במעבר, למזער הסחות דעת ולהפחית מתח. שקלו לשכור חברת הובלות מקצועית שתטפל בלוגיסטיקה, תוך הבטחת תהליך מהיר ויעיל. ישנן חברות שגם מגיעות אליכם ומבצעות את פירוק הריהוט והרכבתו מחדש ואף אריזה של מוצרי הבית השונים ופריקתם בדירה החדשה. ארזו באופן שיטתי, ארגנו פריטים לפי חדרים כדי לפשט את תהליך הפירוק. סמנו כל קופסה בצורה ברורה, ציין ציינו את תכולתה ואת החדר שאליו היא שייכת. גישה אסטרטגית זו תחסוך לכם זמן ותסייע לכם לאתר חפצים חיוניים כאשר אתם מגיעים לבית החדש שלכם.


פרקו ציוד בצורה מאורגנת

עם רכישת דירה ועם מעבר מגיע גם רגע הפריקה שיכול להיות מייגע לגמרי אך כדאי לקחת את ההזדמנות ליצור סדר שיישמר לאורך תקופה. כשאתם יוצאים למעבר לחלל החדש שלכם, שמרו על סדר ויעילות. פרקו את הארגזים באופן שיטתי, התחילו מהדברים החיוניים ובהדרגה עברו דרך כל חדר. התחשבו ברמות הרעש, למשל בהזזת חפצים כבדים ממקום למקום וגרירת רהיטים במיוחד במתחמי דירות, כדי למנוע סכסוכים ראשוניים עם שכנים.

נסכם?

רכישת דירה בישראל המבוצעת היטב דורשת תכנון קפדני ותשומת לב לפרטים, כמו גם את בעלי המקצוע המתאימים לליווי לאורך ההליך. מרגע האישור העקרוני למשכנתא ועד ההכנות לפני המעבר, עליכם להיות עם האצבע על הדופק, לוודא שכל המסמכים אכן מתקבלים בזמן ושההליך מבוצע על פי השלבים המקובלים בתחום.

קראו מאמר בנושא השקעות נדל״ן בישראל.

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות תוכן ומידע בסיסי בלבד, המידע באתר לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטית או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי משרדנו. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים בכל שלב ו/או בעת פעולה כלשהי להתייעץ עם עו"ד בכל נושא כזה או אחר. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

תוכן עניינים

1. השלב הראשון ברכישת דירה – איפה אתם רוצים לגור?
2. השלב השני – קביעת תקציב
2.1. אישור עקרוני למשכנתא – מדוע הוא חשוב?
3. שלב חיפוש הדירה
3.2. ואם יש לכם דירה שאתם רוצים למכור לצורך הרכישה החדשה?
3.3. מצאתם דירה שעונה על כל הפרמטרים שלכם?
4. שלב החתימה על הסכם רכישת דירה
5. השלב הבא – רישום האזהרה, דיווח לרשויות המס ותשלום מס רכישה
5.4. כיצד התהליך מתבצע למול הבנק?
5.5. כיצד קובעים את אופי התשלומים?
5.6. מסירת החזקה בדירה
5.7. רגע, ואם הדירה מושכרת?
6. שלב אחרון ברכישת דירה – רישום הדירה בטאבו
7. הגיע הזמן לעבור דירה!
7.8. אילו שלבים יכולים להקל על המעבר שלכם?
8. נסכם?