הכותב: גינדי TLV

לגור בתל אביב

זמן קריאה: 6 דקות

4 בפברואר 2024

מהם הטיפים לקניית דירה בתל אביב?

בעיר תל אביב שהיא הלב השוקק של אזור המרכז, קניית דירה אינה רק עסקה כספית, מדובר באבן דרך משמעותית בחייו של כל אדם. בין אם הוא מונע על ידי הרצון למגורים נוחים בלב העיר או השקעה אסטרטגית שתניב תשואות גבוהות בעתיד, התהליך דורש התייחסות מדוקדקת לגורמים שונים. כעת נחקור את מה שעומד מאחורי קניית דירה בתל אביב, אפשרויות המימון לרכישה, ניתוח שוק הנדל"ן וההוצאות הצפויות הנלוות לעסקה.

מטרת קניית הדירה – מגורים או השקעה?

עבור ישראלים רבים, קניית דירה במרכז תל אביב מסמלת יותר מסתם בעלות על נכס – מדובר בביסוס שורשים בעיר המשלבת מסורת עם מודרניות. אורח החיים הקוסמופוליטי, סצנת התרבות התוססת והאווירה הים תיכונית הופכים את תל אביב לבחירה שקשה לעמוד בפניה עבור אלה המחפשים קניית דירה למגורי קבע.

מהצד השני, שוק הנדל"ן של תל אביב היווה מוקד השקעות אטרקטיבי למשקיעים מקומיים ובינלאומיים כאחד.
כאשר ערכי הנכס מראים מגמת עלייה עקבית, קניית דירה בתל אביב כהשקעה מבטיחה רווחים כספיים פוטנציאליים.
משקיעים מסתכלים לעתים קרובות על תשואות שכירות, תוכניות פיתוח עתידיות והיציבות הכלכלית הכוללת של האזור כאשר בוחנים את תל אביב כיעד השקעה משתלם עבור קניית דירה ומדובר בשתי רכישות שונות, כאשר כל ההסתכלות על הרכישה מונעת מתוך אותה החלטה האם הדירה היא למגורים או להשקעה.

קראו עוד על השקעות נדל״ן בתל אביב.

אופציות מימון לקניית דירה

אפשרויות המימון עבור קניית דירה בתל אביב אינן רבות – אחת מהן היא קניית דירה מתוך הון עצמי שיש לכם, כשמדובר בעסקה כמו קניית דירה במרכז הארץ, יהיה צורך בהון לא קטן של לפחות שניים עד שלושה מיליון שקלים. לרובנו אין את הסכום המדובר, אז האפשרות השנייה היא בדרך כלל קניית דירה במרכז באמצעות משכנתא.

רכישה באמצעות משכנתא היא המסלול הנפוץ ביותר לאנשים המעוניינים לרכוש נכס בתל אביב.
כשמדובר בדירה להשקעה, כאשר קיימת כבר דירה אחרת ברשותכם, הבנקים יחסית גמישים במתן משכנתאות, לעיתים נדיבות למדי וכמובן שביחס למצבכם הכלכלי הנוכחי, ההון העצמי העומד לרשותכם עבור קניית דירה בתל אביב והדירה אותה אתם מעוניינים לרכוש – כל דירה ומקרה נבחנים בפני עצמם.

קניית דירה עבור מסלול משכנתא רגיל לאנשים שזוהי דירתם הראשונה או שהם משפרי דיור נבחנת אחרת על ידי הבנק, גם כן בהתאם להון האישי, למצב הכלכלי ולדירה אותה אתם מעוניינים לרכוש. בדרך כלל קניית דירה תצריך הון עצמי של כמה מאות אלפי שקלים.

ניתוח שוק נדל"ן

לפני שצוללים לעסקת קניית דירה בתל אביב כדאי לערוך מחקר מעמיק עם ניתוח מגמות השוק, שיעורי הערכה של נכסים ותוכניות פיתוח קרובות וכל זאת כדי לקבל תובנות חשובות להמשך הרכישה.

בתל אביב מיקומה של דירה יכול להשפיע באופן משמעותי על ערכה ועל פוטנציאל ההערכה שלה. קרבה לחוף הים, נגישות לתחבורה ציבורית והאווירה הכללית של השכונה הם שיקולים מכריעים לפני קניית דירה בתל אביב והאיזון בין העדפות אישיות לפוטנציאל השקעה הוא המפתח לביצוע רכישה אסטרטגית המתיישרת עם יעדים ארוכי טווח.
כשמדובר בעיר ללא הפסקה כמו תל אביב כדאי לדעת שלאורך השנים המגמה תמיד הייתה של עליית מחירים, כך שגם כאשר מדובר על קניית דירה להשקעה וגם כאשר הרכישה היא לשם מגורים, כמעט במאה אחוז מובטחת לכם תשואה לאחר מכירה או עבור שכירות.

עם זאת יש לומר, מומלץ לבחון בזהירות את מגמות השוק העכשוויות כאשר רוכשים דירה.

טיפים לקניית דירה בתל אביב

הוצאות צפויות לפני קניית הדירה

קניית דירה בתל אביב כרוכה בהליכים משפטיים ומנהליים שונים, על הקונים לתקצב הוצאות כגון הוצאות משפט, ארנונה ועלויות רישום אך לא בכך תמות ההוצאות הצפויות לפני קניית דירה במרכז הארץ או בכלל, והנה ההוצאות הנוספות הצפויות לכם:

מעבר לרכישה הראשונית, קניית דירה במרכז מצריכה התאמה להוצאות שוטפות כגון דמי אחזקה ושירותים. הבנת העלויות החודשיות או השנתיות הקשורות לנכס הנבחר חשובה לתכנון פיננסי עתידי שכן במקרים מסוימים מדובר על עלויות גבוהות, למשל כשמדובר על חברות לניהול מבנים בבניין חדש. יש לקחת בחשבון גם עלויות לבעלי מקצוע שונים, למשל מתווך דירות, עורך דין, יועץ משכנתאות ועוד.

לפני סיום הרכישה, השקעה בבדיקת בדק בית יסודית היא חיונית ולכן נכניס אותה גם כן בקטגוריית ההוצאות הצפויות.
בדיקה זו יכולה לחשוף בעיות פוטנציאליות שעשויות לדרוש שיפוץ או טיפול מידי, התחשבות בעלויות השיפוץ מבטיחה שהרוכשים ערוכים היטב לכל שיפורים הנדרשים על מנת לבצע קניית דירה בטוחה ומדויקת במחיר.

חיפוש הדירה ובדיקה פיזית שלה

קניית דירה בתל אביב תצריך חיפוש מעמיק כדי למצוא את אותו נכס מדויק לכם.
אז נכון, אפשר לפתוח את אתרי האינטרנט ולחפש בהם אך באמת מומלץ להתייעץ עם אנשי נדל"ן מביני עניין בשוק הדירות בתל אביב ובכלל במרכז, כדאי לעקוב אחר פרויקטים חדשים ויוזמות נדל״ניות וכדאי לחפש גם ברשת.

אתרים שיכולים לעזור לכם כמו הרשת החברתית פייסבוק המציעה מגוון רחב קבוצות עבור קניית דירה בתל אביב או אפילו אתרי פורטל שונים שניתן למצוא בגוגל.

השכונות המגוונות של העיר מציעות אפשרויות רבות שלכל אחת מהן האופי הייחודי שלה. בעת בדיקה פיזית של נכס לפני קניית דירה, שקלו את ההיבטים המרכזיים הבאים:

שלמות מבנית ותחזוקה

כמו בכל מיזם נדל"ן, הערכת תקינותו המבנית של הנכס היא בעלת חשיבות עליונה לפני קניית דירה במרכז הארץ, בתל אביב ובכלל. הזמינו מפקח מוסמך כדי להעריך את מצבו הכללי של הבניין, תוך התמקדות בנושאים פוטנציאליים כגון נזקי מים, יציבות היסודות ומצב השירותים. הבניינים הישנים של תל אביב, הידועים בקסמם ההיסטורי, עשויים לדרוש בדיקה נוספת כדי לוודא שהם עומדים בתקני בטיחות מודרניים.

שירותים ותשתיות מסביב

שימו לב לשירותים ולתשתיות בסביבה, לרבות תחבורה ציבורית, בתי ספר, מתקני בריאות ומרחבי פנאי. קניית דירה בתל אביב בקרבה לחוף הים, סימן ההיכר של מגורים תל אביביים, יכולה לשפר משמעותית את התשואה העתידית ובכלל את ההנאה מהחיים בה.

אווירת שכונה ודינמיקה קהילתית

שכונות תל אביב מתהדרות באווירה מובהקת, מהאנרגיה התוססת של פלורנטין ועד לאווירה היוקרתית של נווה צדק – הקדישו זמן לחקר השכונה, צרו אינטראקציה עם התושבים ובדקו את הדינמיקה הקהילתית. זהו ניסיון ממקור ראשון טרם קניית דירה במרכז העיר או בדרומה, בבחירה בין צפון שקט ובין מרכז סוער.

טיפים לקניית דירה בתל אביב

קרדיט: Freepik

מיקום הדירה

בחירת המיקום האידיאלי לפני קניית דירה בתל אביב כרוכה בבחינה מחושבת של גורמים שונים.

שקלו את הנקודות הבאות כדי לקבוע את המיקום האופטימלי לאורח החיים שלכם:

נגישות ונסיעה לעבודה

תל אביב ידועה בבעיות התנועה שלה, או יותר נכון בעיות החניה שלה, מה שהופך את הנגישות לגורם קריטי. לפני קניית דירה במרכז העיר או בכל שכונה, העריכו את קרבתו של הנכס לכבישים ראשיים, למוקדי תחבורה ציבורית ולמחוז העסקים המרכזי. נסיעה קצרה יותר לא רק משפרת את הנוחות היומיומית אלא יכולה גם להשפיע על ערך הנכס לטווח רחוק.


בטיחות ואבטחה

לפני קניית דירה בכל אזור בארץ ובמיוחד בעיר הגדולה, יש לחקור את סטטיסטיקות הפשיעה ומאמצי השיטור הקהילתי באזור.


תוכניות פיתוח עתידיות

פרט חשוב מעין כמוהו לפני קניית דירה בעיר הוא בחינת התוכניות העירוניות ופרויקטים בתחום הפיתוח באזור. קרבה לפרויקטים עתידיים או יוזמות להחייאה עירונית יכולה להשפיע לטובה על ערכי הנכס. לעומת זאת, מודעות לשיבושים או שינויים פוטנציאליים בנוף השכונה חשובה לא פחות.

בדיקת רישום לפני קניית הדירה

לפני קניית דירה בתל אביב יש לבדוק את הרישומים של הדירה, כאשר הרישום הראשון אותו יש לבחון הוא נסח הטאבו – זוהי מעין תעודת זהות של הנכס ובו כל הפרטים שאתם חייבים לדעת עליו, למשל שטח הנכס, גוש וחלקה והצמדות שונות כגון חניה, מחסן וכו'. בדקו האם יש הגבלות על זכות החכירה, האם מדובר בבעלות על הנכס, האם יש הערות אזהרה או עיקולים ועוד.

בנוסף, יש לוודא שהנכס כשיר משפטית – שאין עליו חובות ואפשר לקבל עליו משכנתא.

בדיקה נוספת שיש לבצע לפני קניית דירה במרכז ובכלל הוא האם הנכס בנוי על פי ההיתר שכן אם אתם לא מבצעים את הבדיקה הזו ויש חריגה – יכולים להורות על הריסת אותו חלק בבית בשלב מאוחר יותר.

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות תוכן ומידע בסיסי בלבד, המידע באתר לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטית או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי משרדנו. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים בכל שלב ו/או בעת פעולה כלשהי להתייעץ עם עו"ד בכל נושא כזה או אחר. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

תוכן עניינים

1. מהם הטיפים לקניית דירה בתל אביב?
2. מטרת קניית הדירה – מגורים או השקעה?
3. אופציות מימון לקניית דירה
4. ניתוח שוק נדל"ן
5. הוצאות צפויות לפני קניית הדירה
6. חיפוש הדירה ובדיקה פיזית שלה
6.1. שלמות מבנית ותחזוקה
6.2. שירותים ותשתיות מסביב
6.3. אווירת שכונה ודינמיקה קהילתית
7. מיקום הדירה
8. בדיקת רישום לפני קניית הדירה