הכותב: גינדי TLV

בלוג

זמן קריאה: 4 דקות

5 בפברואר 2020

מדינת ישראל מככבת באופן מסורתי במדד העושר העולמי, לצד מדינות מערב אירופה. הסיבה העיקרית לדירוג הגבוה היא חיי הקהילה והמשפחה ההדוקים והאינטנסיביים בישראל: ההורים והילדים, האחים והדודים מנהלים קשרים קרובים פיזית, שמהווים מקור לחוסן, תמיכה וכן, גם אושר.

הקשרים האינטנסיביים הללו משפיעים באופן ניכר גם על הרגלי הצריכה בתחום הנדל"ן: ההורים וילדיהם נהנים לשמור על קשר אינטנסיבי וקרבה פיזית גם בשנים בהן הנכדים נכנסים לתמונה. בחלק גדול מהמקרים הורים וילדיהם הנשואים עוברים לגור בסמיכות מיד עם הגעת הילדים הקטנים. "הקשר שבין ההורים לילדיהם הבוגרים והתפקיד הפעיל שלהם בחיי המשפחה הצעירה הפך לעניין ישראלי מובהק", מסביר מוטי ויזל, מנכ"ל מכון המחקר VCELL. "הסבים והסבתות הם חלק בלתי נפרד מהמשפחה בכל התחומים – הנוכחות הפעילה שלהם ברמה היום יומית מאפשרת לזוג ההורים הצעירים לנהל קריירה, לשלב חיי זוגיות ואפילו בחלק מהמקרים – מעורבותם הכלכלית היא זו שמאפשרת רכישת דירה או רכב. לכל אלה תפקיד משמעותי מאוד בהרגלי הקניה בתחום המגורים".

אז קונים דירות ביחד?

"אנחנו רואים שוב ושוב מקרים בהם משפחות צעירות רוכשות דירה בפרויקט מסוים וזמן קצר לאחר מכן מצטרפים ההורים ושאר בני המשפחה. כמעט בכל המקרים אנו שומעים שתי סיבות עיקריות לכך: הראשונה היא סיבה לוגיסטית – הסבים והסבתות מסייעים באופן משמעותי בגידול ובחינוך הילדים. השנייה היא סיבה רגשית משמעותית – המשפחות הישראליות אוהבות להיות יחד ולנהל שגרה משפחתית קרובה".

כאשר מנסים להבין את סוד ההצלחה של השכונות החדשות ברחבי הארץ, במיוחד באזור השפלה והשרון, לתופעה זו יש משקל רב. "הזוגות הצעירים רכשו את הדירות בפרויקטים האלה כאשר הן עוד היו במחיר זול יחסית ואילו ההורים הגיעו בעקבותיהם ורכשו את הפנטהאוזים ואת הדירות היוקרתיות יותר", מוסיף ויזל. "תוך מספר שנים מצומצם התחלנו לראות פרויקטים יוקרתיים שצצים בשכונות החדשות, דוגמת עיר ימים בנתניה ושכונות בקרית אונו. הפרויקטים האלה נהנים לא רק ממשפרי דיור אלא גם מההורים שמחפשים לחיות בסטנדרט גבוה וליד הילדים והנכדים".

הצעירים חוזרים לתל אביב, ההורים גם כן

ומה קורה בתל אביב? ובכן, בשנים האחרונות אנחנו רואים מגמה לפיה משפחות צעירות מבינות שלב תל אביב הוא המקום בו הם רוצים להתגורר בשל צבר סיבות: ראשית, רכישת דירה במרכז העיר מגלמת השקעה סולידית ומבטיחה לטווח הארוך.

לצד זאת, החינוך והשירותים העירוניים בעיר טובים משמעותית מכל מקום בארץ, השעות הארוכות בפקקים נחסכות לחלוטין, אפשר להחזיק רק רכב אחד למשפחה בזכות היכולת להגיע לכל מקום ברגל, באופניים ובתחבורה ציבורית ולא פחות חשוב – הסיכוי ליהנות מקריירה ומחיים אישיים ומשפחתיים מבטיחים ומספקים גדולה משמעותית בעיר מאשר בכל מקום אחר בארץ.

התל אביבים הצעירים, בין אם מדובר בבני העיר ובין אם מדובר בכאלה שהגיעו אליה לאחר השחרור, גורמים להוריהם להגיע יותר ויותר לעיר כדי לעזור להורים עם הילדים וכדי לבלות עם המשפחה, ועל הדרך מגלים מחדש את העיר.

הסבים והסבתות מתאהבים מחדש בעיר שהכירו ממזמן, באופציות המרובות לבלות את שעות הפנאי שהתרבו, ובסגנון החיים שמשלב את העיר המרתקת בישראל עם קרבה לילדים ולנכדים. מבין הזוגות הבוגרים יש לא מעט שבמהלך השנים עברו לישובים קהילתיים בשרון ובשפלה, שם הם מתגוררים בבתים פרטיים. מבחינתם המעבר לתל אביב מגלם לא רק קרבה לנכדים ולכל מה שיש לעיר להציע, אלא גם סגנון חיים נוח ומהנה יותר, המשלב שחרור מהתחזוקה ומהעלויות של בית פרטי, לצד הזדמנות לחיות את החיים שהם רוצים.

קראו עוד על השלבים לרכישת דירה בישראל.

חיים במגדל, יורדים לגינה עם הנכדים

מה מחפשים אותם זוגות בוגרים? אורנה ומקס – זוג ולו שלושה ילדים וארבעה נכדים המתגוררים בפרויקט גינדי TLV  שבשוק הסיטונאי לשעבר מספרים: "כל הילדים שלנו עברו להתגורר בתל אביב עם שחרורם מהצבא, למדו והקימו משפחות בעיר. אנחנו היינו על הקו במהלך שש השנים האחרונות, מהבית הפרטי שלנו ברמת פולג ועד ללב תל אביב. במהלך השנים הסתובבנו עם תא מטען מלא בבגדים להחלפה ותיקי רחצה מכיוון שגילינו שבשעות הערב בא לנו לגנוב הצגה ומסעדה לפני שאנחנו חוזרים הביתה.

"כשנולד הנכד הרביעי שלנו הבנו שהילדים שלנו לא יעזבו את העיר בטווח הרחוק, הם נטועים בקהילה שלהם ואנחנו כבר לא ממש נהנים מלהיות על הכביש ולהגיע לבית גדול וריק. במהלך שלושת החודשים האחרונים, בהם בתי הייתה בחופשת לידה, הסתובבנו במשרדי המכירות בעיר במטרה לקנות את הדירה הבאה שלנו. בחרנו בפרויקט זה, משום ששם רכשה ביתנו הבכורה דירה לפני מספר שנים. מבחינתנו יש בה הכל – גינה לילדים, קניון מתחת לבית ואת כל מה שיש לתל אביב להציע מבלי להזיז את הרכב".

קראו עוד על השקעות נדל״ן בתל אביב

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות תוכן ומידע בסיסי בלבד, המידע באתר לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטית או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי משרדנו. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים בכל שלב ו/או בעת פעולה כלשהי להתייעץ עם עו"ד בכל נושא כזה או אחר. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.