הכותב: גינדי TLV

לגור בתל אביב

זמן קריאה: 4 דקות

23 בפברואר 2020

גינדי TLV – לחיות בתל אביב

תל אביב נתפסת כעיר לצעירים, אבל בשנים האחרונות, יותר ויותר בני שישים פלוס עוזבים את בתיהם ביישובי גוש דן והשרון, ועוברים להתגורר בלב העיר. הקרבה למוסדות התרבות והיכולת להתנייד רגלית כמעט לכל מקום, הם רק חלק ממה שקוסם בה.

נהוג לחשוב שתל אביב היא עיר של צעירים, ולא בכדי. האווירה האורבנית, מוקדי הבילוי, המסעדות שפתוחות עד השעות הקטנות של הלילה ומרכזי התרבות שזמינים מסביב לשעון, הפכו אותה לאטרקטיבית במיוחד עבור בני העשרים והשלושים, שמחפשים סביבה תוססת.

אבל מה שרבים לא יודעים הוא שרבים מבני הגיל השלישי בוחרים דווקא בתל אביב כמקום מגוריהם, ועוברים אליה מיישובי גוש דן והסביבה. למעשה, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, תל אביב היא אחת מהערים עם ממוצע הגילאים הגבוה בישראל. וכך, בעוד שהגיל החציוני בישראל עומד על 29.9 שנים, הגיל החציוני בתל אביב עומד על 35.9 שנים, וכחמישית מתושבי העיר הם בני שישים ומעלה.

בין השאר, מה שהופך אותה לאטרקטיבית כל כך עבור בני גיל זה, היא האפשרות לחיות בסביבה דינמית ותוססת, בקרבת כל מוסדות התרבות ועם היצע אדיר של אפשרויות בילוי – שנמצאים במרחק הליכה קצר או נסיעה קלה בתחבורה הציבורית. זאת בנוסף לחיי הקהילה הערים, לקרבה לילדים שבוחרים בה כמקום מגוריהם, ולדירות המפנקות שנבנות במגדלי היוקרה הגדולים ושמתאימים לצרכי בני הגיל השלישי כמו כפפה ליד.

תרבות ופנאי בתל אביב

תרבות ופנאי בתל אביב , לחיות בתל אביב

תרבות ופנאי

בעוד שאצל הצעירים הבחירה במקום המגורים לרוב תנוע סביב היצע העבודה באזור, חיי הלילה, ועבור המשפחות הצעירות – גם מוסדות החינוך שבקרבת מקום יילקחו בחשבון, הרי שבגיל השלישי סדרי העדיפויות משתנים. למעשה, רבים מבני הגיל השלישי יעדיפו לבחור את מקום מגוריהם על פי רכיב איכות החיים שהוא מאפשר. בין היתר, הבחירה תעשה בהתאם לקרבה למוסדות התרבות ולמקומות בהם יוכלו לעסוק בתחביבים, בין אם מדובר בחוגי יצירה, כושר או אומנות, או אפילו על פי מרחק ההליכה לבית הקולנוע ומוסדות תרבות אחרים או להיצע מסעדות ובתי קפה.

בגילאים אלה לא תמיד קל ונוח להוציא את הרכב ממקום למקום, ועל התחבורה הציבורית, במרבית המקומות בארץ, לא תמיד ניתן לסמוך. הבחירה במגורים בתל אביב מבטיחה קרבה תמידית ובמרחק הליכה אל מוקדי התרבות המרכזיים, אל היצע אדיר של מוזיאונים, תערוכות ובתי קולנוע, וכן מאפשרת להשתתף באירועי האומנות, הירידים והפסטיבלים שמתקיימים בה תדיר, ולהנות מהיצע המסעדות ובתי הקפה הגדול והעשיר ביותר בארץ.

יוצרים קהילה

בתל אביב ישנה קהילה הולכת וגדלה של בני הגיל השלישי, שמשתתפים בחוגים רבים ובפעילויות העשרה שמתקיימים במוסדות התרבות והקהילה של העיר. במוסדות כמו בית אריאלה, לדוגמה, ניתן למצוא הרצאות מגוונות שעוסקות בתרבות, באומנות ובהיסטוריה ובשעות נוחות. בנוסף, עיריית תל אביב מארגנת מפעם לפעם הרצאות חינמיות או בעלות מסובסדת לקהל הרחב ולבני הגיל השלישי בפרט, וכן פעילויות ומפגשים ייעודיים לבני גיל זה.

שומרים על כושר

בתל אביב קל מאוד לשמור על כושר. מלבד חדרי הכושר הרבים הפזורים ברחבי העיר, יש בה שדרות רחבות ידיים וטיילת נוחה להליכה נעימה או אפילו לריצה קלה. למעשה, רבים מבני הגיל השלישי שבחרו לעזוב את הבית במושב ולהגיע לתל אביב, חוששים מהמעבר, ומכך שתל אביב מלאה בזיהום, אוטובוסים וצפיפות. אבל לרוב, כשמגיעים לעיר וחיים בה מגלים שבעצם מדובר בעיר שנעים ונוח להתהלך בה. עיר עם רחובות צבעוניים והומי אדם, עם טיילת ארוכה ויפה שנמשכת מצפון תל אביב ועד ליפו, עם שדרות ירוקות וגנים מטופחים. כל אלה מביאים לכך שבסופו של דבר – כמות הפעילות הגופנית בה עולה – דווקא בגלל שהיא לא דורשת להוציא את הרכב כדי להתנייד ממקום למקום, ושיש בה כל כך הרבה שכיות חמדה נסתרות וגלויות שנעים ונוח להתהלך בהן. החיים בעיר מייצרים יותר הזדמנויות להליכה ברגל ולאוורור באוויר הפתוח, ויותר מקומות ממוסדים שמאפשרים היצע חוגי כושר ופעילויות כושר לגיל הזהב.

חיים במרכז, מרגישים בבית

לרוב, תל אביב תציע בנייני מגורים של דירות שנעות בין 50 מ"ר ומאמירות אל אזור ה-250 וה-300 מטר מרובע, בהתאם לתקציב ולמיקום. ובהרבה מאוד מקרים, המעבר מבית פרטי באזור המרכז, השפלה או השרון אל תל אביב, יכול להיות דרמטי עבור בני הגיל השלישי – גם בהיבט הזה. עם זאת, הבתים הללו, בדגש על אלו שנמצאים במגדלים, כמו תפורים עבורם.

הם מרכזים באותו הבניין את כל הפסיליטיס האפשריים, החל מחדר כושר ועד סטנדרט הבניה והאבזור הגבוה ביותר, ובקרבתם נמצאים מסעדות, בתי הקפה ומוקדי התרבות הגדולים. כך לדוגמה, במגדלי גינדי TLV, הדיירים נהנים מחדר כושר שמציע מגוון אדיר של חוגים ובתוכו גם בריכה – ממש מתחת לבית, קרבה להבימה ולתיאטרון הקאמרי, וקניון יוקרתי עם כל מותגי האופנה שנבנה בצמוד לפרויקט. זאת בנוסף לכל התועלות שבמגורים בדירה חדשה בפרויקט יוקרה בתל אביב, כמו חניה צמודה ופרטית, ובית מפנק.

קרובים לילדים

בהרבה מאוד מקרים, המוטיבציה העיקרית במעבר לעיר הגדולה תהיה דווקא המגורים בקרבת הילדים. זה לא סוד שחיי הלילה, מוקדי הבילוי ואפשרויות התעסוקה הרבות, משאירים את הצעירים בתל אביב במשך שנים רבות, גם אחרי הקמת המשפחה. בשלב זה, הילדים צריכים עזרה רבה, בטח אם הם חיים את אורח החיים הקדחתני של העיר ועובדים בעבודות שוחקות, והסבים והסבתות נקראים לדגל. המגורים בסביבת הילדים והנכדים מפיגים את תחושת הבדידות שלפעמים קיימת בגיל זה, ומעניקים עוד רובד של איכות חיים וזמן איכות עם הילדים והנכדים.

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות תוכן ומידע בסיסי בלבד, המידע באתר לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטית או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי משרדנו. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים בכל שלב ו/או בעת פעולה כלשהי להתייעץ עם עו"ד בכל נושא כזה או אחר. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.