הכותב: גינדי TLV

השקעות נדל״ן

זמן קריאה: 5 דקות

1 ביולי 2024

במשך השנים היינו רגילים כי יהודים מסביב לעולם מבקשים לרכוש לעצמם נדל"ן בישראל ובעיקר במקומות היוקרה כמו במרכז העיר תל אביב, משתי סיבות עיקריות.

הסיבה הראשונה ההבנה כי המגמה המרכזית של שוק הנדל"ן המקומי נמצא בעלייה מתמדת והסיבות לכך מגוונות.

בראש ובראשונה בגלל היעדר שטחים פתוחים במרכזי הערים הגדולות. ביקוש שעולה על ההיצע ובירוקרטיה מקומית שבמקום לסייע בהורדת מחירי הנדל"ן, רק תורמת להמשך עליות המחירים.

לפיכך, יהודי העולם השקיעו בנדל"ן בישראל עם דגש על העיר תל אביב כיוון שזו הציעה הזדמנויות רבות לגריפת הון.

אם על ידי ביצוע של עסקאות פליפ – קנייה ומכירה מהירה של נכס או שטח מסוים, או בעזרת רכישה של נכס והשכרתו, כך שהם יוכלו ליהנות מפירותיה של השקעת נדל"ן פסיבית ומוצלחת לטווח ארוך.

הסיבה השנייה נוגעת לכך שרבים מיהודי העולם, בעיקר מי שהתגוררו במשך השנים במדינות אירופה הקרות, ביקשו לרכוש לעצמם נכס למגורים אשר יאפשר להם לחיות את שנות הפנסיה שלהם במדינה חמה ונעימה, ואם אפשר כמה שיותר קרוב לים.

בשנות ה- 70 ובתחילת שנות ה- 80 הייתה זו דווקא העיר נתניה שנחשבה כעיר המועדפת על יהודי אירופה, בעיקר עבור אלה שהגיעו מהאי הבריטי, אך לאחר מכן העיר נתניה פינתה את מקומה לעיר תל אביב.

העובדה שרוב הקהלים הזרים התקבצו בעיר תל אביב עם דגש על דוברי השפה האנגלית, הפכו אותה לעיר בינלאומית לכל דבר. המגורים בקרבה לים, חיי הלילה התוססים, המגוון העצום של מסעדות נחשבות, מקומות בילוי, תרבות ועוד, הם רק חלק מהסיבות לבחירה של היהודים בתל אביב כעיר הנבחרת מכולן.

הסטטיסטיקה העגומה: עלייה בתקריות אנטישמיות בעולם

גם בימים אלה תל אביב משמשת כעיר המרכזית והמועדפת שאליה פונים רבים מיהודי העולם המעוניינים לחפש נכס במדינת היהודים, אך בשונה משנים עברו, הפעם הסיבות לכך השתנו מקצה לקצה.

כבר לא מדובר בהשקעת נדל"ן עם נגיעה פיננסית בלבד, וגם לא כדי לחיות בישראל לאחר היציאה לפנסיה, אלא בעקבות האנטישמיות שהרימה ראש כפי שלא ידענו מאז שנות ה- 30 במאה הקודמת.

אירועי השביעי לאוקטובר 2023 ובעקבותיהם היציאה של מדינת ישראל וצה"ל למלחמה ברצועת עזה, כאשר גם הגבול הצפוני עם לבנון בוער, הובילו לגל חדש ועוצמתי במיוחד של אנטישמיות.

אך לא מדובר עוד בעיקר במדינות אירופה השונות שם ישנו כיום ריכוז גדול של מוסלמים, אלא גם במדינות שעד לא מזמן נחשבו כנקיות יחסית משנאת יהודים, והכוונה היא למדינות כמו ארה"ב, קנדה ואוסטרליה.

המספרים לא משאירים מקום לספק. בארה"ב למשל, בה מתגוררים כיום כ- 6 מיליון יהודים לערך, בשנת 2023 נרשמה כמות התקריות האנטישמיות הגבוהה ביותר שתועדה אי פעם על ידי הליגה נגד השמצה. מדובר ב- 7,523 תקריות על רקע אנטישמי.

בשנים האחרונות צרפת "התרוקנה" מלא מעט יהודים, ומקהילה עצומה נשארו לחיות בה רק כ- 442 אלף יהודים, וגם הם הרגישו את השנאה כלפיהם בשנת 2023. בשנה זו נרשם זינוק של פי 3.8 בתקריות האנטישמיות ביחס לשנת 2022.

בבריטניה כולה מספר התקריות גדלו מ- 1,662  ל- 4,103, כולל עלייה בתקיפות פיזיות של ממש. המצב בדרום אפריקה אינו שונה, שם נרשמה עלייה דרמטית של מקרי אנטישמיות ותקיפות על בסיס אנטישמי, כאלה שזעזעו את הקהילה הקטנה המונה בסך הכל 51 אלף איש.

הטבות ותמריצים לעולים חדשים: יתרונות ברכישת נדל"ן בישראל

המספרים הללו באים כיום לידי ביטוי במעשים. על פי נתונים שפרסם משרד האוצר הנוגעים לעסקאות נדל"ן בארץ, עולה כי בחודשים מרץ ואפריל 2024, נרשם זינוק של רכישות נדל"ן על ידי תושבי חוץ. בחודש אפריל לבדו נרשמה עלייה של כ- 82% לעומת השנה הקודמת באותו פרק זמן.

כאן נשאלת השאלה, הרי לא רק קהל חוץ מבקש לרכוש לעצמו נדל"ן בישראל, אלא גם תושבי ישראל המקומיים. אך כיצד יהודי העולם מצליחים לרכוש לעצמם נכסים כולל במקומות נחשבים ביותר כמו מגדלי יוקרה במרכז העיר תל אביב, ולעיתים אף יותר מנכס אחד, בעוד שהישראלים מתקשים לעשות זאת?

התשובה מורכבת ממספר חלקים המתייחסים להיבטים כלכליים, מיסויים, רגולטוריים ועוד.

יהודים המתגוררים ברחבי העולם בדרך כלל מגיעים ממדינות עם רמת הכנסה גבוהה יותר לעומת ישראל. יהודים מארצות הברית, קנדה ומדינות מערב אירופה נהנים משכר גבוה יותר בממוצע בהשוואה לישראלים. כמו כן, במדינות האם שלהם עומדת בפני היהודים היכולת ליהנות ממספר גדול יותר של אפיקי השקעה וחיסכון. לכן כאשר הם פונים להשקיע בנדל"ן בישראל, עומד מאחוריהם כוח כלכלי גדול בהרבה מהישראלי הממוצע.

בלי קשר למצב הביטחוני העכשווי, לאורך השנים מדינת ישראל מעודדת עלייה של יהודים מרחבי העולם ולשם כך היא מעמידה עבורם שורה של תמריצים במסגרת חוק השבות.

עולים חדשים זכאים להקלות במס, למענקים וסיוע במימון לרכישת דירה בלי קשר למצבם הפיננסי. כך שמדובר בשורה של הטבות המסייעות להם לבצע רכישה של נכס נדל"ן.

מאחר ורוב היהודים מהעולם המבצעים עלייה עמידים יותר מבחינה כלכלית, גם הבנקים בישראל מעניקים להם תנאים אטרקטיביים. בין היתר מדובר במשכנתאות עם ריבית נמוכה ותנאי החזר נוחים יותר.

אפשר לאהוב זאת יותר או שלא, אבל ההטבות והתנאים הללו מעמידים כל תושב חוץ בעמדה טובה יותר במרוץ אחר קניית נדל"ן בישראל לעומת תושב ישראלי ותיק.

כאשר מוסיפים את העובדה הנוגעת למדיניות המס בישראל, מגלים יתרון נוסף העומד לטובת יהודים מהעולם. בפניהם עומדת האפשרות להימנע ממיסוי כפול בזכות אמנות מס בינלאומיות. כך הם יכולים למקסם את הרווחים מהשקעותיהם בנדל"ן בישראל בצורה יעילה יותר – לרכוש עוד נכסים בהתאם, וזה מעביר אותנו לנקודה הבאה.

חלק נכבד מהיהודים אשר מבצעים עלייה לישראל ומחפשים לרכוש נדל"ן למגורים אינם מגיעים לבד. לרוב מדובר במשפחות מורחבות המעוניינות להמשיך להתגורר בסמיכות האחת לשנייה. לכן כאשר הם ניגשים אל חברות יזמות ובנייה, הם מגיעים כיחידה אחת גדולה. זה משחק תפקיד כאשר הם מבקשים לרכוש מספר נכסים בבת אחת פרויקט חדש ויוקרתי, ומקבלים על כך הטבות נוספות.

סיכום

החזרה של יהודי העולם לשוק הנדל"ן בישראל בכלל ובעיר בתל אביב בפרט, היא אחת הסיבות לכך ששוק הנדל"ן המקומי יצא מתרדמת של מספר שנים.

אך בעוד שבעבר תל אביב הייתה יעד מועדף להשקעות נדל"ן ולמגורים מצד יהודים מהעולם בגלל התשואות הגבוהות, הקרבה לים וחיי התרבות העשירים שהעיר מציעה, כיום הסיבות לכך כוללות גם שיקולים ביטחוניים ותוצאה של אנטישמיות מכוערת ומסוכנת.

היתרונות הפיננסיים הברורים והטבות המיסוי העומדים לטובת יהודי העולם, מסייעים להם להיכנס לשוק הנדל"ן הישראלי ביתר קלות ולהשקיע בנכסים נחשבים ביותר בעיר תל אביב, עם דגש על מתחמי דיור יוקרתיים של מגדלי מגורים הנישאים לגובה רב.

ככל שיותר ויותר יהודים מהעולם ימשיכו לבצע את המעבר אל תל אביב, המגמה הנוכחית תמשיך לצמוח, להתפתח ולעצב מחדש את העיר הגדולה ואת שוק הנדל"ן כולו.

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות תוכן ומידע בסיסי בלבד, המידע באתר לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטית או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי משרדנו. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים בכל שלב ו/או בעת פעולה כלשהי להתייעץ עם עו"ד בכל נושא כזה או אחר. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.