הכותב: גינדי TLV

לגור בתל אביב

זמן קריאה: 4 דקות

16 במרץ 2020

למצוא דירה בתל אביב – האם זה באמת קשה?

החיפושים אחרי דירה בתל אביב, בין אם למטרות רכישה או השכרה, יכולים להיות ארוכים ומתישים. הביקוש בעיר עולה על ההיצע, והדירות המוצעות, בהרבה מאוד מקרים, לא עומדות בסטנדרט של תג המחיר שמצורף אליהן. וכך, קירות מתפוררים, רעש מהרחוב וקומות גבוהות ללא מעליות הם רק חלק ממה שהדיירים החדשים מוכנים לספוג, רק בשביל לגור במרכז תל אביב. ועדיין יש דברים, מפתיעים בחלקם, עליהם הם לא היו מוכנים להתפשר בחיפוש אחר הדירה.

"אני לא מחפשת דירה, אני מחפשת בית", אומרת אדוה רון, 39, שחיה עם בן זוגה ושתי בנותיה בצפון הישן וכעת מחפשת דירה. "לכן, יש כמה דברים שלא הייתי מתפשרת עליהם. הראשון הוא סביבה שקטה. זה יכול לקרות ברחוב שקט במרכז העיר, בשכונה שקטה, או בקומות הגבוהות במגדלים, אבל בכל מקרה זה משהו שאני עומדת עליו, אחרי שנים בדירה בלב העיר עם רעש בלתי פוסק של אוטובוסים. הדבר השני הוא שהדירה חייבת להיות מוארת. גרתי במשך שלוש שנים בדירת פרטר בתל אביב וכמעט לא ראיתי אור יום. באיזשהו שלב הרגשתי שזה ממש מחלחל, מייצר אווירה לא נעימה ומוריד את מצב הרוח. לכן אני מקפידה על מרפסת וחלונות גדולים בכל דירה שאני נכנסת אליה. ועוד דברים שמסתבר שלא ברורים מאליהם לבעלי הדירות התל אביביים הם זרם מים וצנרת במצב סביר, והארקה, הדבר שמונע קצר בבית ושמסתבר שבתל אביב הוא לא טריוויאלי". 

רון מציינת כי אחרי כמה דירות שעברה בעיר, היא תמיד תעדיף את הדירות החדשות יחסית. "כשאני רואה מודעה ועליה הכותרת 'דירה עם אופי' – אני מתרחקת. אני לא מחפשת מרצפות מצוירות ולא תקרה גבוהה. אני מחפשת דירה שיהיה לי נוח וכיף לגור בה, שתהיה מוארת, שהצנרת בה תתפקד כמו שצריך, שלא יהיו בה הפסקות חשמל כל שני וחמישי, ועדיין, שתהיה במרכז העיר וקרובה למקום העבודה שלי ולגנים של הבנות, כדי שהכל יהיה במרחק הליכה ושלא אצטרך להוציא את הרכב כל יום". 

קראו את ששת השלבים לרכישת דירה בישראל. 

"שילוב סביר בין מיקום, גודל ומחיר"

גם נועה דדון, 32, נשואה עם תינוק בן שנה, עברה מספר דירות "תל אביביות" מסורתיות בחייה. "הסטטוס שלנו השתנה בשנים האחרונות, נולד לנו ילד, ולכן הדירות המאולתרות למיניהן, כמו דירות מחולקות, או דירות חדר – גם אם הן גדולות, כבר לא מתאימות לסיטואציה. ובאופן כללי היום אנחנו מחפשים שילוב סביר בין מיקום, גודל ומחיר". 

במיקום, הכוונה למרכז העיר?

"חשוב לנו שהמיקום יהיה או במרכז העיר או שיאפשר קרבה למרכז העיר, כלומר – שגם אם נבחר לקחת מונית אחרי ערב של שתיה זה עדיין יהיה במחיר סביר, ושיהיה לנו כל מה שצריך במרחק הליכה: בית קפה נורמלי, מסעדות, מקום נחמד לשתות בו דרינק, קופת חולים, סופר, כאלה. בנוסף, לנו גם חשוב שתהיה חניה, כי אין שום סיכוי שנבזבז ארבעים דקות על חיפוש חניה אחרי שעמדנו שעות בפקקים. בעלי עובד בחיפה, אני עובדת בצפון תל אביב, וגם ככה אנחנו מגיעים עם עצבים מרוטים הביתה אחרי השהייה הלא סבירה בכבישי ישראל".

דדון מציינת כי גם קרבה לפארק היא חשובה. "לני עוד לא בשלב החוגים וגם אני וגם בעלי לא טיפוסים של מרכזים קהילתיים למיניהם. אבל כן בהחלט חשוב לי שמתחת לבית יהיה פארק ירוק וגינת משחקים, שנוכל לקחת אותו אליה בסופי השבוע או אחרי שאני מחזירה אותו מהגן". 

"הבדידות היא הדבר שהכי קשה לי"

עבור עמוס ברנט, 68, אלמן שחי ברמת גן עד לאחרונה, המעבר לתל אביב נעשה מתוך רצון לצאת יותר. "בתל אביב יש ים, הצגות, בידור. ברמת גן, כשירדתי מהבית היה לי את אותו בית הקפה שאהבתי, אבל לא היו לי פעילויות. התחיל להיות לי קשה לנהוג לבריכה בכל פעם, ולהוציא את האוטו כשהיו מפגשים עם החברים בתל אביב. היום אני גר במרכז בדירה בתל אביב ושמח מכל יום. הבן שלי גר באותה השכונה ואנחנו נפגשים לקפה פעם בשבוע, אני הולך לים ברגל, אני יושב בקפה ואנשים נחמדים ומחייכים, ואני מרגיש שאני חי שוב. בבית הקודם הבדידות היה מה שהיה הכי קשה לי. פה אני לא בודד, אני הולך לספריה, הולך לחוגים, רואה עולם. אני כמעט ולא מוציא את הרכב, יש לי את קופת החולים שלי במרחק הליכה, את הסופר פארם במרחק הליכה, את הסופר לקניות של כל מה שאני צריך. וטוב לי, ונחמד לי. אני מרגיש שכאן, אני מתחיל לחיות מחדש". 

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות תוכן ומידע בסיסי בלבד, המידע באתר לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטית או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי משרדנו. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים בכל שלב ו/או בעת פעולה כלשהי להתייעץ עם עו"ד בכל נושא כזה או אחר. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.