הכותב: גינדי TLV

בלוג

זמן קריאה: 4 דקות

5 בפברואר 2020

ביולי בשנה החולפת נפל דבר בתל אביב, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הפקידה את התכנית המפורטת לקירוי איילון. התכנית השאפתנית מתכוונת להפוך את אחד האתגרים העירוניים הגדולים בתל אביב ללב העיר החדש.

כאשר מחברים את שני הפרויקטים הגדולים ביותר בתל אביב, וכנראה גם במדינת ישראל: הקו האדום של הרכבת הקלה, יחד עם פרויקט קירוי איילון, מקבלים תמונת מציאות חדשה ומבטיחה בעיר תל אביב: עיר ירוקה יותר, נגישה להולכי רגל בכל הגילאים, ומעניקה עדיפות של ממש לתחבורה ציבורית בת קיימא.

פרויקטי תשתית משני מציאות

אוהד דנוס: שמאי מקרקעין והנשיא היוצא של לשכת שמאי המקרקעין מסביר: "מדובר בשני פרויקטים תשתיתיים שישנו לחלוטין את ציר מנחם בגין, כפי שאנו מכירים אותו היום. הפיכת נתיבי איילון מנתיב תחבורה שמפצל את תל אביב למתחם עירוני עתידני, יהפוך את ציר התחבורה הסואן של היום ללב תל אביב של העשור השלישי במאה ה- 21.

מרכז העיר המסורתי של תל אביב: שדרות רוטשילד, אלנבי, דיזנגוף ואבן גבירול אינם מתוכננים לתת מענה לצרכים העירוניים והסביבתיים של ימינו ולכן מעמדו נחלש בשנים האחרונות, למרות הנסיונות למתיחת פנים.

לעומתו לב העיר החדש יאפשר חוויה עירונית מתאימה לימינו: חיבור לתחבורה ציבורית נקיה, עירונית ובין עירונית כאחד, סביבה נגישה לכולם ופיתוח עירוני סביבתי מכבד ובטוח".

קירוי איילון – שטח ציבורי חדש ופתוח

פרויקט קירוי איילון הוצג לראשונה על ידי עיריית תל אביב בשנת 2013 ומטרתו לשנות לחלוטין את כל אזור העסקים והמגורים המשתרע על שדרות מנחם בגין ולחבר בין מערב תל אביב ומזרחה. הפרויקט משתרע על שטח של כ-760 דונם ויכלול יצירת שטח ציבורי חדש ופתוח, מעל נתיבי איילון.  החלק הראשון של התכנית יכלול את השטח שבין רכבת השלום דרומה ובין ציר יצחק שדה.

עם השלמת קירוי נתיבי איילון, ייבנה מרחב ציבורי פתוח הכולל מגוון שימושים לכלל הציבור. יהיו בו מגוון מתחמים לפעילויות שונות, פיתוח עירוני, גינון ופינות ישיבה, שבילי אופניים ושבילי הליכה ואפילו בתי קפה וקיוסקים.

הרכבת הקלה משלימה את התמונה

רבות דובר על תרומתו העתידית של הקו האדום בתל אביב, אבל כאשר מדובר בציר מנחם בגין, הרי שמדובר במהפכה של ממש. הרכבת הקלה, ביחד עם קירוי האיילון ידללו באופן משמעותי את נפחי התנועה באזור משום שהם יעניקו אפשרות נגישה, בטוחה, נוחה ויותר מכל – מהירה, להגיע ממקום למקום במטרופולין ומעבר לו. תחנות הרכבת הקלה מהוות חלק בלתי נפרד מתכנית קירוי האיילון ויהיו אמצעי התחבורה הממונע המרכזי בלב המרחב הציבורי שייבנה.

המרוויחים הגדולים – הפרויקטים על ציר מנחם בגין

חשוב לזכור כי בשנים האחרונות ציר מנחם בגין מרכז את הפרויקטים היוקרתיים ביותר בישראל, בין אם מדובר במסחר, במשרדים ובמגורים. כל אלה יהיו המרוויחים הגדולים מהפרויקט משום שהם יהיו על סיפו של לב העיר החדש. "היזמים המובילים שבונים כיום פרויקטים על הציר לא לקחו הימור בלתי שקול. מאז 2013 ברור כי האזור נמצא לפני המראה שטרם נראתה כמותה.

סביר להניח כי תוך תקופה של עשור, מבלי קשר למה שיקרה בזירה הלאומית בתחום הנדל"ן, אנחנו נראה עליות מחירים משמעותיות ביותר, בשיעור של לפחות 15%. זאת משום שמי שיתגורר באזור יקבל חוויה אורבנית חסרת תקדים בישראל: מגורים בלב העיר, יחד עם תשתיות תחבורה ציבוריות שמייתרות רכב פרטי במהלך השבוע, סביבה אורבנית המעניקה את כל השירותים ליד הבית וכל זה בסביבה אסטטית, בריאה, ירוקה ובת קיימא".

מיקום + תשתיות = ביקושים

פרויקט GINDI TLV, נחשב לאחד הפרויקטים המשמעותיים ביותר בתל אביב בתחום המגורים נמצא בליבו של המתחם החדש והמבטיח בתל אביב, בחיבור שבין רחוב החשמונאים ושדרות מנחם בגין. בימים אלה משווק המגדל השלישי בפרויקט, לאחר שמכירת אחד עשר הבניינים ושני המגדלים הושלמו בהצלחה. "אם רוצים להבין מה הפוטנציאל ההשבחה במתחם הסמוך לפרויקט קירוי האיילון כדאי להסתכל על GINDI TLV" אומר דנוס ומסיף: "מדובר בפרויקט שייהנה מגישה ישירה ומיידית לפרויקט המרהיב, כמו גם מגישה לתחנת הרכבת הקלה בקרליבך. סביר להניח כי תוך עשור נראה את מחיר הנכסים בפרויקט עולה בכ- 15% ואולי אף יותר, בזכות יתרונות המיקום שלו, כמו גם יתרונותיו האחרים. בהקשר זה חשוב לזכור כי עתודות הקרקע באזור לב העיר החדש כמעט מוצו במלואן, מה שאומר שככל שפרויקט קירוי האיילון יתקדם, הרי שהביקושים באזור יאמירו בעוד שהמלאים יידלדלו, דבר שידחוף עוד קצת את המחירים למעלה"

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות תוכן ומידע בסיסי בלבד, המידע באתר לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטית או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי משרדנו. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים בכל שלב ו/או בעת פעולה כלשהי להתייעץ עם עו"ד בכל נושא כזה או אחר. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.