הכותב: גינדי TLV

בלוג

זמן קריאה: 4 דקות

5 בפברואר 2020

תל אביב לאורך ההיסטוריה

תל-אביב נוסדה הרבה לפני קום המדינה, עוד ב-1909.
היא העיר השנייה בישראל בגודל אוכלוסייתה (אחרי ירושלים) וכיום חיים בה כחצי מיליון איש.
לשם השוואה: ב-1914 חיו בה 3,600 איש בלבד.


תל אביב העיר הלבנה

תל-אביב מכונה "העיר הלבנה" על שם סגנון האדריכלות "באוהאוס". הבאוהאוס נוצר בגרמניה ב-1919 ומאפייניו הם סגנון שימושי, פשוט, מואר, קווים ישרים ונקיים, חלונות אופקיים, טיח לבן חלק ושילוב של מתכת וזכוכית.עד היום ניתן לראות בניינים הבנויים בסגנון זה ברחבי העיר, בעיקר ברחובות אבן גבירול, בגין, אלנבי והרכבת. גם בין האזור הצפוני של נחל הירקון והים תמצאו כאלו.


הסיבה לרחובות עם שמות משונים

יש התוהים מדוע יש בתל-אביב רחובות הקרויים "סמטה פלונית" ו"סמטה אלמונית". שמם המוזר של שני רחובות קטנים אלו היוצאים מרחוב קינג ג'ורג' ניתן להן לאחר שהתורם היהודי מאיר געצל שפירא, שבנה שם בתים, רצה לקרוא לרחוב על שם אשתו סוניה.
ראש העיר דאז מאיר דיזנגוף התנגד לכך, מה שהוביל למריבה בין השניים שבסופה הודיע דיזנגוף  שהסמטאות יקראו פלונית ואלמונית.


השוק הסיטונאי בתל-אביב

השוק הסיטונאי בתל-אביב היה פעיל בין השנים 1952 ל-2006, ומכר בקמעונאות פירות וירקות. עד סגירתו שיווק השוק כשישית מכלל הצריכה של פירות וירקות בישראל, כ-360 אלף טונות תוצרת שנתית. חברת גינדי רכשה את השטח וב-2010 החלה למכור דירות ב-11 הבניינים הראשונים שתכננה להקים בו. 714 הדירות בבניינים אלו נמכרו במהרה. משם המשיכה גינדי לחלק הארי של הפרויקט: ארבעת המגדלים, המתנשאים לגובה של 48 קומות כל אחד.


התחנה המרכזית החדשה של תל-אביב (כבר לא חדשה)

התחנה המרכזית החדשה של תל-אביב (שכבר ממש אינה חדשה, שכן נפתחה ב-1993) אמנם נחשבת ככישלון ובימים אלו חושבים על תחליף עבורה, אך עד 2010 לפחות יכלה להתהדר בתואר "תחנת האוטובוסים הגדולה ביותר בעולם". התחנה בנויה על פני 44,000 מטרים רבועים וכוללת שטח בנוי של 230,000 מטרים רבועים. יש בה שבעה מפלסים שונים ושש קומות. מדי יום עוברים בה כ-80,000 איש.


הסופר חיים נחמן ביאליק

חיים נחמן ביאליק הוא ללא ספק אחד מהתושבים האייקוניים ביותר בתולדות העיר. עד כדי כך, שעל שמו קרויים לא פחות משלושה רחובות בה: ביאליק (שנקרא על שמו עוד בחייו ושם נמצא ביתו, המתפקד כיום כמוזיאון לפועלו), שדרות ח"ן (חיים נחמן) ואלוף בצלות, הקרוי על שם מקאמה שחיבר.


טלוויזיה ותרבות סביב העיר תל אביב

ומה עם טלוויזיה? כמובן שסדרות רבות מתרחשות בתל-אביב. כנראה שהבולטת שבהן היא "פלורנטין". הסדרה שיצרו איתן פוקס וגל אוחובסקי מתרחשת בשכונה שירשה את מעמדו של שינקין כמקום בו מתכנסים צעירים שבאו לחיות את חיי העיר הגדולה. סדרה עדכנית יותר שמתארת חיים של צעירים בעיר היא "האחיות המוצלחות שלי". הסדרה "אלנבי" תיארה את הצד האפל של תל-אביב, על מועדוני האפלים ומה לא.
"
TLV – עושים את תל-אביב" לקחה את העיר לעולם הריאליטי ותיעדה שורה של צעירים שבאו לכבוש את העיר.


הרכבת הקלה בתל-אביב

הרכבת הקלה בתל אביב (הרכבת דנקל) יצאה לאור ומשרתת את התושבים משנת 2021, המשמשת אמצעי תחבורה ציבורית בתל אביב-יפו, ומקשרת בין העיר ומחוצה לה לערים הקרובות. המערכת הייתה מדוברת עוד מקום המדינה, ולאורך הזמן התגלגלו תוכניות ושיטות שונות של תחבורה ציבורית, כגון: רכבת מהירה, רכבת קלה, רכבת תחתית, מערך קווי אוטובוסים וכדומה.
נכון ל-2021 המערכת כוללת שלושה קווי רכבת קלה, הסגול, הירוק והאדום.
הקו הירוק והקו האדום יעברו גם ברחוב קרליבך, ממש מול פרויקט גינדי
TLV וכחלק מהעבודות לסלילת הקווים פוצץ גשר מעריב ברחוב קרליבך, הסמוך למקום.

קראו עוד בנושא על השקעות נדל״ן בתל אביב.

הרכבת הקלה תל אביב

הרכבת הקלה תל אביב

מצעד הגאווה הראשון בישראל!

מצעד הגאווה הראשון בישראל התקיים בגינת שינקין בתל-אביב ב-4 ביולי 1993. ארגנה אותו "האגודה לשמירת זכויות הפרט" (לימים אגודת הלהט"ב), שהציבה במקום במקום ארון עץ ממנו יצאו הנוכחים באופן טקסי.


תל אביב ללא סוף

מי שרוצה לבלות בתל-אביב ולהסתכל על כולם מלמעלה – יכול ליהנות מאחד הברים האופנתיים ששוטפים את העיר בשנים האחרונות וממוקמים בקומות הגבוהות של הבניינים במתחמי הבילוי. מי שרוצה לעשות את אותו הדבר, בלי לצאת מהבית, צריך פשוט להסתדר על דירה בפרויקט גינדי TLV שם יחכה לדיירים Rooftop מפנק עם בר עשיר, בריכה וחדר כושר. וכן, זה הבר הכי גבוה בתל-אביב, ובזה אתם לגמרי יכולים להשוויץ.

המידע בעמוד ובאתר זה נועד להוות תוכן ומידע בסיסי בלבד, המידע באתר לא מהווה ו/או יהווה ייעוץ והכוונה משפטית או תחליף לייעוץ משפטי פרטני הניתן על ידי משרדנו. אין באמור בעמוד זה כדי להוות הכוונה ו/או המלצה ו/או הדרכה לנקיטת הליכים משפטיים שונים ו/או להימנעות מהם. אנו ממליצים בכל שלב ו/או בעת פעולה כלשהי להתייעץ עם עו"ד בכל נושא כזה או אחר. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

תוכן עניינים

1. תל אביב לאורך ההיסטוריה
2. תל אביב העיר הלבנה
3. הסיבה לרחובות עם שמות משונים
4. השוק הסיטונאי בתל-אביב
5. התחנה המרכזית החדשה של תל-אביב (כבר לא חדשה)
6. הסופר חיים נחמן ביאליק
7. טלוויזיה ותרבות סביב העיר תל אביב
8. הרכבת הקלה בתל-אביב
9. מצעד הגאווה הראשון בישראל!
10. תל אביב ללא סוף